strona główna sklep kontakt

Kilka praktycznych porad i wskazówek - jak używać EPI·NO.

Rozpoczynając ćwiczenia, należy napompować balonik delikatnie, tak aby nie czuć dyskomfortu podczas wprowadzania do pochwy. Proszę najpierw wprowadzić trzy czwarte balonika i nie pompować dalej. Należy zrobić kilka skurczy mięśni miednicy i odprężyć je, by zaobserwować przy tym, jak porusza się igła na wskaźniku ciśnienia (tylko Delphine Plus). Zaobserwuje Pani, wskazówkę, która będzie się poruszała do góry przy zaciskaniu mięśni i opadała przy odprężaniu Ważne jest, aby nauczyła się Pani rozluźniać te partie mięśni. Warto zapamiętać ten moment do porodu, kiedy to będzie rodziła się główka.

Po kilku minutach ćwiczeń, proszę delikatnie wysunąć balon, tak, żeby pozostał wprowadzony tylko do połowy. Następnie proszę napompować balon powoli (wskaźnik nie odgrywa przy tych ćwiczeniach roli), aż poczuje Pani wyraźne uczucie napięcia. Nie powinna Pani w żadnym wypadku odczuwać bólu, lecz uczucie maksymalnego rozszerzenia. Może Pani przytrzymać balon na miejscu drugą ręką lub kładąc się na boku skrzyżować lekko nogi i przytrzymać balonik nogami. Proszę spróbować wytrzymać napięcie i przytrzymać balonik w tej pozycji na około 10 minut. Balonik będzie się naturalnie wysuwał, dlatego należy mocno go trzymać. Również partner może pomóc w trzymaniu balonika. Można także zrolować ręcznik, o średnicy około 12 cm, a następnie, zanim rozpocznie Pani pompowanie ścisnąć tę rolkę między udami. Ręcznik zapobiegnie wyślizgnięciu się balonika. Krzyżując nogi zatrzyma Pani balonik w tej pozycji. Kiedy pomału wyciągnie Pani ręcznik, balon wysunie się samoistnie.

Podczas tych 10 minut proszę spróbować się odprężyć, posłuchać muzyki, czytać, pomyśleć pozytywnie o porodzie, robić ćwiczenia oddechowe, bądź cokolwiek, co przyjdzie Pani na myśl i zadziała odprężająco.

Na koniec ćwiczeń proszę pozwolić by balon powoli się wyślizgnął. Może Pani wtedy określić efekt ćwiczeń i zmierzyć średnicę balonika używając szablonu.

Czym różni się Epi·no Delphine od Delphine Plus ?

Plus jest oznaczeniem dla funkcji Biofeedback. Jest wyposażony w miernik ciśnienia zwany także manometrem, który jest doczepiony do pompki. Dzięki niemu mogą Panie rozpoznać, za pomocą miernika ciśnienia, czy trening prowadzony jest właściwie i na ile mięśnie krocza zostały rozciągnięte.

Epi·no Delfine nie posiada manometra. Użyty materiał nie zawiera lateksu. Wykonany jest z silikonu medycznego.

Mówiąc ogólnie: Epi·no Delphine jest produktem przygotowującym do porodu. Epi·no delphine plus jest produktem do zoptymalizowanego przygotowania do porodu i poporodowej odbudowy mięśni.

Czym jest nacięcie krocza i pęknięcie krocza oraz jakie są tego skutki ?

Nacięcie krocza (Epizjotomia) jest operacyjną, ginekologiczną metodą zapobiegania rozerwaniu krocza, którą stosuje się podczas ostatniej fazy narodzin. Aby uniknąć spontanicznego rozdarcia, krocze zostaje nacinane specjalnymi nożyczkami, aby sztucznie poszerzyć ujście kanału rodnego . Po porodzie krocze wymaga zszycia.

Sensowność tej metody jest sporna, ponieważ często występują komplikacje, takie jak: przewlekłe gojenie rany, bóle przy wypróżnianiu , długotrwałe dolegliwości podczas siedzenia i chodzenia, a także bóle podczas stosunku.

Rozdarcie krocza jest spontanicznym pęknięciem tkanki. Klasyfikuje się je według obszaru i wielkości pęknięcia. Może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń.

Jednakże udowodniono, że spontaniczne pęknięcie częściej goi się lepiej niż chirurgiczne nacięcie, gdyż powstaje naturalnie.

Kiedy należy stosować Epi·no?

Trening rozpoczynamy najwcześniej 3 tygodnie przed wyliczonym terminem porodu - tj. z reguły od 38. tygodnia ciąży.

Jak często i jak długo muszę trenować ?

1-2 razy dziennie,po ok. 15 - 30 minut lub alternatywnie 4-5 razy dziennie po 3-5 minut.

Czy mogę używać Epi·no wcześniej, aby przygotować się jeszcze lepiej ?

Trzy tygodnie treningu są, według badań klinicznych, całkowicie wystarczające. Po paru razach ćwiczenia staną się pewną rutyną, a postępy będą szybkie.

Czy mogę używać Epi·no w przypadku, gdy krocze było już nacinane lub pękło ?

Najlepiej skonsultować to z ginekologiem prowadzącym, gdyż każdy przypadek jest indywidualny. Zasadniczo przez trening mięśni poprawia się ukrwienie, przez co zabliźniona tkanka może stać się bardziej elastyczna.

Czy używanie Epi·no może spowodować przedwczesny poród ?

Nie, przedwczesny poród nie może zostać wywołany ćwiczeniami, w ciągu 3 tygodni przed wyliczonym terminem porodu. Przeprowadzone badania kliniczne nie wykazały takiego przypadku.

Jakie mięśnie i w jaki sposób trenuje Epi·no ?

Ćwiczenia przygotowujące do porodu z Epi·no mają na celu obniżenie ryzyka zranień podczas porodu. Istotą ćwiczeń jest powolne rozciąganie mięśni przepony miednicy i całego krocza.

Po porodzie zaleca się stosowanie różnych zestawów ćwiczeń przepony miednicy, które optymalnie wspomagają proces odbudowy. Trening przeprowadzany jest także dopochwowo, za pomocą balonika. Wskaźnik ciśnienia przy Epi·no delphine plus pokazuje, czy trening oddziaływuje na właściwą partię mięśni i jaki jest jego efekt. Proces ten określa się jako Biofeedback.

Dalsze szczegóły sposobu użycia proszę sprawdzić w instrukcji obsługi, która znajduje się na stronie jako plik do ściągnięcia, przy opisie produktów .

Czy pęknięcie pęcherza owodniowego może zostać wywołane przez trening ?

Podczas badań odnotowano tylko jeden przypadek pęknięcia pęcherza owodniowego. Stało się to 11 godzin po treningu z Epi·no i nie wykazano bezpośredniego związku. Kobieta znajdowała się w 38 tygodniu ciąży. Poród odbył się w przeciągu 3 godzin i nie wystąpiło zranienie krocza.

W instrukcji obsługi świadomie zaleca się rozpoczęcie treningu dopiero 3 tygodnie przed terminem - w tym okresie przedwczesny poród jest według medycznej definicji wykluczony. Nie zanotowano przypadków pęknięcie pęcherza owodniowego wywołanych przez trening. Ani przeprowadzone badania nie wykazały takiego przypadku, ani współpracujący ginekolodzy i położne nie zgłosiły takiego zajścia.

Czy istnieje niebezpieczeństwo infekcji ?

Przeprowadzono badania pod kątem zwiększonego ryzyka. Przy odpowiednim oczyszczaniu i dezynfekcji, według instrukcji użycia, ryzyko infekcji nie występuje. Do dezynfekcji polecamy preparat octenisept.

Czy mogę skaleczyć się podczas treningu ?

Ważne by trening był przeprowadzany zawsze poniżej granicy bólu. Ani podczas przeprowadzonych badań, ani przy obserwacjach ginekologów i położnych nie wystąpiły zranienia podczas treningu. W razie jakichkolwiek wątpliwości, proszę pytać lekarza lub położną. Ważne jest, by pompować balonik ostrożnie i nie wymagać od siebie zbyt wiele na początku.

Jak głęboko powinien być wprowadzony balonik do pochwy podczas ćwiczeń?

Balonik powinien być wprowadzony do pochwy mniej więcej do połowy. Jeśli nie zostanie wprowadzony wystarczająco głęboko, rozciąga się podczas pompowania poza ciałem. Kiedy będzie wprowadzony za daleko, rozciąga się wewnątrz ciała, co również nie jest właściwe. Ćwicząc, z pewnością odnajdą Panie właściwe miejsce położenia balonika. Wiele kobiet przy małych średnicach balonika, przeprowadza ćwiczenia ze złączonymi nogami. Dzięki temu Epi·no nie wysuwa się spontanicznie z pochwy podczas ćwiczeń.

Czasem może zdarzyć się, że balon obsuwa się po napompowaniu do wewnątrz. Zapobiegnie temu przytrzymanie wężyka u nasady. Gdyby jednak balonik się obsunął, proszę najpierw wypuścić powietrze, przez otwarcie wentyla, a następnie delikatnie wysunąć balonik.

Proszę pamiętać, by starać się rozluźnić podczas ćwiczeń. Doświadczenia pokazują, że po trzeciej sesji ćwiczenia stają się pewną rutyną.

Czy Epi·no może być także stosowane do treningu odbudowującego?

Epi·no Delphne Plus jest idealnym towarzyszem przy treningu odbudowującym. Trening przepony miednicy przeprowadza się wykorzystując opór balona. Miernik ciśnienia przy Epi·no Delphine Plus pokazuje przy tym, czy ćwiczymy właściwą partię mięśni i jakie są postępy w treningu. Proces ten okresla się jako biofeedback ( jedna z funkcji Delphine Plus).

Epi·no Delphine, ze względu na brak manometru nie jest tak pomocne przy kontrolowaniu treningu odbudowującego jak Epi·no Delphine Plus. Nie ma jednak przeciwwskazań, by nie mogło być używane.

Czy stosując trening można zaniechać masażu krocza i wizyt w szkole rodzenia?

Kurs prowadzony przez położne, w szkołach rodzenia, jest bardzo zalecany przed porodem. Dowiedzą się tam Państwo o wielu ważnych rzeczach, przed narodzeniem Waszego dziecka.

Epi·no okazało się bardzo skuteczną metodą uniknięcia nacięcia oraz zranień krocza, jednak uzupełnienie w postaci masażu na pewno nie zaszkodzi.

Czy poprzez trening pochwa rozszerzy się trwale ?

Nie, zupełnie odwrotnie. Często jednak ta błędna informacja powoduje rezygnację z treningu przy pomocy Epi·no. Jest to kwestia, która wymaga szerszego wyjaśnienia. Mięśnie przepony dna miednicy są złożone z wielu mikroskopijnie małych włókien. Włókna te ściągają się przy kurczeniu mięśnia dzięki dwóm substancjom, aktynie i miozynie. W macicy działają tytyna i nebulina. Kurczenie następuje tylko wtedy, kiedy mięśnie trenowane są ostrożnie i pozostają nienaruszone.

Jednak jeśli podczas porodu mięśnie przepony miednicy, (takie jak: zwieracz przewodu trzustkowego, zasłaniacz zewnętrzny,zasłaniacz wewnętrzny,mięsień łonowo guziczny, mięsień opuszkowo-gąbczasty i dźwigacz gruczołu tarczowego ) w przeciągu 20 - 30 minut rozciągną się o 300%, powstają mikroskopijne urazy, które w krótkim czasie zabliźnią się, co uniemożliwia późniejsze kurczenie się włókien mięśniowych.

Jeszcze bardziej niebezpieczne w skutkach jest nadwyrężenie nerwu sromowego. Jest to nerw, który przebiega przez całą miednicę i jest odpowiedzialny za unerwienie pęcherza i ujście jelita. Nieodwracalne uszkodzenie występuje już w przypadku, kiedy zostanie on rozciągany o 10% swojej długości! Efektem uszkodzenia tego nerwu może być nietrzymanie moczu, obniżenie przedniej ściany pochwy z pęcherzem moczowym, obniżenie macicy, wypadnięcie macicy. 300% rozszerzenia mięśni przepony miednicy następuje, kiedy pochwa w momencie wyjścia główki dziecka, rozciąga się trzykrotnie z około 3 do około 10 cm. Tak więc oczywisty jest fakt , że nietrenowana tkanka mięśniowa ma prawo pękać, co powoduje opisane urazy.

Jakie są przeciwwskazania? Kiedy Epi·no nie powinno być używane?

Epi·no Delphine i Epi·no Delphine Plus nie powinno być stosowane w przypadku:

 • niezwykłego położenia dziecka bądź innych anomaliach, które wykluczają naturalny poród
 • infekcji (np.infekcja pochwy)
 • niegojących się ranach genitaliów
 • krwawień z pochwy
 • chorób narządów rodnych (np. rak szyjki macicy).
 • pod wpływem alkoholu i narkotyków

Epi·no Delphine i Epi·no Delphine Plus powinno być stosowane pod nadzorem lekarza lub położnej w przypadku:

 • uszkodzeń nerwowów i inny schorzeniach genitaliów powodujących obniżenie odczuwania bólu
 • paraliżu dolnej części ciała
 • zaburzeń pamięci takich jak skleroza
 • regularnego zażywaniu środków przeciwbólowych, które oddziaływują na obszar krocza
 • Wyraźnego rozszerzenie żył przy wejściu do pochwy (żylaki).

Aby upewnić się, czy nie istnieją przeciwwskazania do treningu z Epi·no, proszę zasięgnąć porady lekarza prowadzącego.

Czy mogę pożyczyć Epi·no mojej przyjaciółce ?

Nie ma możliwości, aby przyrząd wyjałowić klinicznie ( głównie z powodu wrażliwości silikonu medycznego na wysokie i niskie temperatury). Aby uniknąć ryzyka infekcji nie powinno się pożyczać Epi·no i nie zaleca się stosowania przez kilka kobiet jednocześnie.

Gdzie mogę kupić Epi·no ?

Najlepiej zamówić je bezpośrednio u nas, na stronie korzystając z zakładki „SKLEP”. Jest również dostępne u naszych przedstawicieli handlowych i w wybranych szkołach rodzenia

Czy produkty Epi·no są także dostępne w innych krajach?

Produkty Tecsany takie jak Epi·no i Libra są dostępne w wielu krajach. Informację o partnerach handlowych można znaleźć na stronie www.epino.com.

Mam jeszcze więcej pytań, do kogo mogę się zwrócić ?

W razie dalszych wątpliwości prosimy o kierowanie pytań na adres podany w zakładce kontakt, w formie email lub telefonicznie, pod podanym na stronie numerem.

zamów epi-no delphine
zamów epi-no delphine plus

 

zobacz prezentację

Logotypy.com - projektowanie logo, identyfikacja wizualna