strona główna sklep kontakt

Zapis doświadczeń z urządzeniami Epino

Arco Geburtshaus & Hebammenpraxis GmbH Rosenweg 3 6370 Stans www.geburtshaus-stans.ch

Jak to się wszystko zaczeło?

Arco Geburtshaus (dom narodzin) powstał w sierpniu 2000 roku. Latem 2008 roku przyszło u nas na świat 550-te niemowlę. Od listopada 2001 roku przygotowaliśmy do porodu ponad 500 kobiet za pomocą urządzeń EPINO. (statystyki dostępne na stronie www.geburtshaus-stans.ch).

Czy jako położne byłyśmy na początku nastawione sceptycznie do Epino? Nawet bardzo.
Ulotki reklamowe i urządzenie demonstacyjne, które otrzymałyśmy powędrowały najpierw do szuflady, bo przedporodowy trening dna miednicy wydawał się nam niepotrzebny i kłócił z ideą porodu naturalnego.
W lipcu 2001 roku odnotowałyśmy przy trzech porodach znacznie krótszą fazę wypierania główki dziecka (poniżej 30 minut) przy braku nacięcie i pękniecia krocza. Okazało się, że wszystkie trzy kobiety przygotowywały się do porodu, bez wiedzy położnych, trenując z EPINO. To spowodowało, że przekazałyśmy do ekspertyzy urządzenie zaprzyjaźnionemu terapeucie, który zaopiniował, że trening z Epino nie może mieć żadnych negatywnych efektów ubocznych. Po tej konsultacji zdecydowałyśmy, że przez pół roku będziemy testować to urządzenie i polecać je naszym pacjentkom.
Nasze obserwacje były zaskakujące i wyjątkowo korzystne, co spowodowało że po półrocznym okresie próbnym EPINO zagościło na stałe w naszym domu narodzin.

Nasze zalecenia odnośnie stosowania:

 • Rozpoczęcie treningu od 36 tygodnia ciąży 1 do 2 razy dziennie
 • Kroczę można przygotować do treningu stosując ciepły okład lub nasiadówkę
 • Ćwiczenia powinny trwać nie krócej niż 10 min, jak zaleca instrukcja, obwód balonika codziennie powinien być delikatnie zwiększany.
 • W momencie uczucia napięcia oddychać głęboko, zamknąć oczy i wyobrazić sobie główkę dziecka, którą wypychamy na wewnątrz
 • Trening zalecamy w każdym przypadku, niezależnie od tego, czy kobieta rodzi pierwszy czy kolejny raz i czy przy pierwszym porodzie uległa kontuzji lub nacięciu krocza .
 • Ochrona krocza podczas pierwszego porodu nie gwarantuje braku urazu podczas kolejnych. Wagina i ułożenie dziecka mają znaczący wpływ na przebieg porodu.

W jaki sposób przekonujemy nasze pacjentki do treningu z EPINO?

W związku z tym, że wiele Pań jest sceptycznie nastawiona do Epino od początku podkreślamy jego zalety.

 • Pacjentki otrzymują prospekty o porodzie zawierające także ulotkę EPINO
 • Na każdym spotkaniu informacyjnym przypominamy o możliwości treningu
 • Podczas rozmowy rejestracyjnej poświęcamy około 10 min na prezentację EPINO, następnie w 35. tygodniu ciąży na omówienie treningu przeznaczamy kolejne 30 min
 • Dzielimy się doświadczeniem i sukcesami naszych pacjentek. Tłumaczymy, że EPINO nie wyklucza masażu krocza a doskonale go uzupełnia, ponieważ przygotowanie krocza jest bardzo istotne.
 • Kładziemy duży nacisk na objaśnienie pacjentkom, że ćwiczenia z EPINO to niełatwa sprawa, trening jak na siłowni, z tym że tu świadomie pracujemy mięśniami dna miednicy.

Kiedy pacjenta jest bojaźliwa lub niezdecydowana namawiamy ją, by chociaż dała sobie szansę i spróbowała. Kiedy jednak spotykamy się z odmową akceptujemy decyzję pacjentki. Najważniejszą rzeczą w treningu jest jego akceptacja i zrozumienie. Nasze statystyki pokazują, że EPINO daje wiele satysfakcji, a zadowolone kobiety chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami z otoczeniem i namawiają kolejne Panie do próby.
Przez 8 lat w czasie 550 porodów wykonałyśmy 3 nacięcia krocza, tylko ze względów dobra dziecka. Ten fakt jest bardzo motywujący.

Nasze spostrzeżenia dotyczące EPINO:

Dzięki treningowi z EPINO potrzeba epizjotomii i ryzyko pęknięcia krocza znacznie spada. W 70% przypadkach faza parcia skraca się o połowę. Uczucie strachu u kobiet dotyczące wyparcia główki dziecka zostaje skonfrontowane i przećwiczone na długo przed, co pozwala na pełną koncentację podczas porodu (kobiety po prostu już wiedzą, jak to zrobić). W szczególności kobiety, które podczas pierwszego porodu nie doświadczyły tej fazy uświadamiają sobie jej znaczenie.

Na zakończenie:

Każda położna posiada umiejętność prowadzenia aktywnie porodu w celu ochrony krocza. Dla każdej z nas to wyjątkowa chwila, kiedy możemy pomóc dziecku bezpiecznie przyjśc na świat i ochronić jego mamę przez urazem.
Jako położne domu narodzin Arco stwierdzamy, że kobieta trenując z EPINO nie wymaga takiego prowadzenia. Nie ma nic piękniejszego, gdy rodząca sama intuicyjnie wie, na ile może sobie pozwolić i sama (lub jej partner) trzyma główkę dziecka, która pomału wysuwa się, tak jak balonik EPINO podczas ćwiczeń.
Właśnie te porody są dla nas najwspanialsze, gdzie pełnimy rolę pomocnego zaplecza, a kobieta z mężczyzną odgrywają główną, aktywną część.

Dzięki wieloletniej praktyce i obserwacji polecamy trening przygotowujący do porodu jak i regenerację poporodową z EPINO każdej ciężarnej kobiecie.

Kehrsiten, 24.11.2008 Irmgard Hummler, dipl. Hebamme HF
Arco Geburtshaus & Hebammenpraxis GmbH


Erste klinische Erfahrungen bei Erstgebärenden mit einem neuartigen Geburtstrainer Epi·no

Tłumaczenie 1 badania klinicznego nad działaniem urządzenia Epi·no u kobiet rodzących po raz pierwszy, przeprowadzonego w Monachium w 2000 roku.

J. Hillebrenner, R. Schuchardt, M. Schelling, K. T. M. Schneider – Klinika ginekologiczna i położnicza w Monachium – „Klinikum rechts der Isar“. S. Wagenpfeil – Instytut Statystyki medycznej i Epidemiologii Technicznego Uniwersytetu w Monachium.

Streszczenie badania

Badanie: celem badania było sprawdzenie efektywności urządzenia dopochwowego Epi·no, które dzięki mechanicznemu rozciąganiu mięśni krocza ma za zadanie zmniejszenie ryzyka nacięcia krocza i tym samym złagodzenie samego porodu.

Metoda: W badaniu wzięło udział 50 kobiet będących w 38 tygodniu ciąży, które planowały poród naturalny. 5 pacjentek zostało wykluczonych ze względu na niespełnienie wymogu protokołu określającego czas treningu.

Wyniki: Przy porównaniu grupy kobiet używającej Epi·no (EG) z grupą nie stosującej tego urządzenia (NEG) widać znaczącą różnicę. W grupie Epi·no zastosowano nacięcie krocza u 49% kobiet, natomiast w grupie NEG u 82 % kobiet. Spontaniczne pęknięcia w grupie NEG wystąpiły dwa razy częściej niż w grupie EG( 4% do 2%). Dzieci kobiet EG osiągały lepsze wyniki w skali Apgar przy badaniu w 1 minucie. Czas fazy wydalenia płodu w grupie EG skrócił się prawie o połowę (EG – 29 minut, NEG – 54 minuty). Ponadto zapotrzebowanie kobiet na zastosowanie środków przeciwbólowych w grupie EG było o wiele niższe. Także w przypadku znieczulenia zewnątrzoponowego odsetek kobiet decydujących się na zastrzyk był o wiele niższy ( EG – 16%, NEG – 36%). Prawdopodobieństwo uniknięcia Epizjotonomii podczas porodu wzrasta wraz z ilością dni, w których kobiety ćwiczyły z Epi·no. Większość porodów odbywała się bez nacięcia średnio po 11 dniach treningu.

Wniosek: Przedporodowy trening z urządzeniem Epi·no znacznie obniża ryzyko Epizjotomii (zabieg nacięcia krocza) u kobiet rodzących po raz pierwszy.

 

Streszczenie „Pierwszego australijskiego badania przeprowadzonego nad urządzeniem treningowym Epi·no; Znaczący wzrost szans na poród bez urazu krocza”.
Przeprowadzone przez Profesora Kovacs z Box Hill Hospital, Uniwersytet Monach, Victoria, Australia.
 
 
 
Metoda:
 
Przebadanych zostało 48 kobiet, które rodziły po raz pierwszy i od 37 tygodnia ciąży używały Epi·no, 15 minut dziennie przez 14 dni. 9 z tych kobiet urodziło przy pomocy cesarskiego cięcia i zostały wykluczone z badań. Jako kontrolną grupę porównawczą wzięto 248 innych kobiet, rodzących po raz pierwszy, które w tym samym czasie urodziły w klinice i nie trenowały z Epi·no.
 
Rezultat badania:
 
46% kobiet, które trenowały przy pomocy Epi·no urodziły bez urazu krocza, gdzie w przypadku kobiet nie trenujących ta liczba wyniosła tylko 17%.
 
 
 
Liczba kobiet z trenujących z Epi·no
%
Liczba kobiet, które nie   używały Epi·no
%
w sumie
 
39
 
248
 
brak urazu
 
18
46
41
17
nacięcie krocza
 
10
26
85
34
pęknięcie krocza
 
11
28
122
49
 
Czas drugiej fazy porodu ( wydalenia płodu ), był średnio o 20 minut krótszy w grupie kobiet trenujących z Epi·no w porównaniu do grupy nie trenującej (średnio 61 do 81 Minut). Odnośnie konieczności użycia Instrumentów pomocniczych lub wyników noworodków w skali Apgar nie odnotowano znaczącej różnicy.
 
Kolejnym ważnym aspektem było przekonanie kobiet ćwiczących o pomyślnym przebiegu porodu co dodało im pewności siebie i odebrało lęk przed porodem.

 

zamów epi-no delphine
zamów epi-no delphine plus

 

zobacz prezentację

Logotypy.com - projektowanie logo, identyfikacja wizualna